Adatok beolvasása
A legegyszerűbb táblázatként is értelmezhető formátum az olyan szövegfájl, amelyben a táblázat sorainak a szöveg sorai felelnek meg, a különböző oszlopokba kerülő értékeket pedig valamilyen speciális karakter (pl. tabulátor vagy vessző) választja el. Ezeket a fájlokat táblázatkezelő segítségével importálhatjuk.
- Mentse le az alábbi fájlokat:
- Próbálja meg mind a három fájlt beolvasni a Fájl/Importálás menü segítségével. Az elválasztó jel megadásánál próbálja ki az automatikus és az egyéni beállítást is. Ha sikeresen beolvasta ezeket a fileokat, csak egyet hagyjon meg, a többit zárja be/törölje ki.
A feladat végeredménye ide kattintva tekinthető meg: MEGOLDÁS
Adatbevitel, másolás
- Szúrjon be oszlopokat és sorokat a táblázat elé és fölé úgy, hogy a "Szint" szó a C7 cellába kerüljön!
- Hozzon létre új oszlopfejléceket és szúrjon be új oszlopokat úgy, hogy a fejlécek az alábbi sorrendben szerepeljenek: Azonosító, Szint, Helyiségnév, Padlóburkolat, Lábazat, Szélesség, Hossz, Kerület, Alapterület, Térfogat, Takarítás napja, Állapot, Havi mérleg
- Az "Azonosító" oszlopot töltse ki adatokkal úgy, hogy a helyiségek azonosítói H-1, H-2 ... H-20 legyenek!
- A "Takarítás napja" oszlopot töltse ki adatokkal úgy, hogy a hogy a H-1 helyiségtől hétfőtől kezdődően minden helyiség másik napra kerüljön. (H-1: hétfő, H-2: kedd stb.)
- A B2,B3,B4 cellába írja be sorban "belmagasság", "átlagos kiadás","bérleti díj". Az C2,C3,C4 cellába pedig: "2,7", "-500", "1000" (idézőjelek nélkül).
Egyszerű matematikai képletek
- Töltse ki adatokkal a Kerület, Alapterület oszlopokat! (Pl. I20 cella =(F8+G8)*2, az J20 cella =F8*G8, majd másolás húzással.)
- Számolja ki a helyiségek térfogatát, használjon abszolút hivatkozást az E3 cellára!
Cellák elnevezése
Nevezze el az C2 cellát "belmagasság" és a J oszlopot "alapterület" néven, majd írja át a Térfogat oszlop képleteit a név használatával. (Pl. =belmagasság*alapterület)
Számformátum
- Állítson be olyan számformátumokat, hogy a mértékegységek helyesen jelenjenek meg (a megadott adatok métereben vannak)!
- Az átlagos kiadás és a bérleti díj is Ft/m2 mértékegységű és a negatív érték pirossal, a pozitív érték zöld színnel jelenik meg, a számjegyek pedig ezres csoportosítással szerepelnek.
HA függvény
- Lábazata csak a greslappal rendelkező helyiségeknek van. Töltse ki a "Lábazat" oszlopot ennek megfelelően, használja a HA függvényt!
- Töltse ki az "Állapot" oszlopot úgy, hogy a 25m2-nél kisebb irodák "eladó", míg a 25m2-nél nagyobb irodák "kiadó" állapotúak legyenek. Azon helyiségek sorába, amelyek nem irodák, ne kerüljön semmi.
- Számítsa ki a "Havi mérleg" oszlopot! A havi mérleg a helyiség kiadásainak (alapterület*átlagos kiadás) és bevételeinek (alapterület*bérleti díj) összege. Bevétele csak a kiadott helyiségeknek van. Az oszlop számformátuma egyezzen meg az átlagos kiadás és a bérleti díj értékeinek formátumával.
Összegzés, kimutatás
- Készítsen a táblázat alá közvetlenül egy összegző sort. A B28-as cellába írja be, hogy "Összesen", majd pedig az I,J,K,N oszlopokban a SZUM függvény segítségével összegezze az oszlopokban szereplő számokat.
- Készítsen az összegző sor alá egy Átlag sort, használja az ÁTLAG függvényt!
- Készítsen a B32 cellától kezdődően egy kis összegző táblázatot a takarításról. A táblázat fejlécei: "Nap", "Terület", "Terület %". A "Nap" oszlopba kerüljenek be a napok hétfőtől vasárnapig. A "Takarítandó terület" oszlopban összegezze az arra a napra jutó takarítandó területeket a SZUMHA függvény segítségével, a "Terület %" oszlopban pedig számolja ki, hogy az adott napra jutó takarítandó terület az épület összterületéhez képest hány százalékot jelent. Állítson be megfelelő számformátumokat!
Épület adatainak elemzése
A 41. sortól lefelé válaszoljon az alábbi kérdésekre! A használandó függvényeket segítségként megadjuk. A függvény nevének beírása után a program segítségként megadja, hogy milyen argumentumokat vár.
- Hány helyiségből áll az épület? (DARAB vagy DARAB2)
- Hány helyiségben van parketta? (DARABTELI)
- Mekkora összesen a parkettázott terület? (SZUMHA)
- Mekkora a legnagyobb alapterületű helyiség? (MAX)
- Mekkora a legkisebb alapterületű helyiség? (MIN)
Formázás
- Formázza meg a táblázatot a minta alapján. Állítson be kitöltőszínt a fejléceknek és szegélyeket is.
- Használjon feltételes formázást a "Lábazat" oszlopban: ha nincs lábazat, akkor szürkével és dőlt betűvel szerepeljen a cellában lévő szöveg. (Formázás/Feltételes formázás/Cellák formázása, ha... részben "A szöveg tartalmazza a következőt" beállítás legyen "nincs")
- Használjon feltételes formázást a "Szint" oszlopban úgy, hogy a különböző szintek más kitöltő színnel szerepelnek. (Formázás/Feltételes formázás/Színskála)
Szűrés
- Jelölje ki a helyiségek adatait tartalmazó táblázatot a fejlécével együtt (az összegzés nélkül), majd kapcsolja be a szűrőt.
- Rendezze a táblázatot alapterület szerint növekvő sorrendbe!
- Szűrje meg úgy a táblázatot, hogy csak azok a helyiségek látszódjanak, amelyeket hétközben kell takarítani.
További feladatok haladóknak
- Hozzon létre egy "Eladás utáni mérleg" oszlopot a helyiséglista táblázat végén és számolja ki az eladás utáni havi mérleget! Az eladott helyiségekből se bevétel se kiadás nem származik. (HA)
- Legyenek félkövérek azok a sorok, amelyek eladó helyiséghez tartoznak! Használja a feltételes formázást! (Formázás/Feltételes formázás/Egyéni képlet, a szabály a teljes (B8:N27) tábláatra vonatkozzon és az $M8-as cella értékét vizsgálja, az egyéni képlet egyenlőségjellel kezdődik)
- Hozzon létre egy Fűtés oszlopot, majd kategorizálja be az egyes helyiségeket a területük alapján. 0-20m2-ig: kis fűtőtest, 20-50m2-ig: közepes fűtőtest, 50m2 felett: nagy fűtőtest. Használja a HA függvényt!
- Készítsen szintenkénti kimutatást. Számolja ki az összes területet, térfogatot és a beépítendő lábazat hosszát szintenként! (SZUMHA, SZUMHATÖBB)
- Állítson be olyan szűrőt, hogy csak a 15m2-nél nagyobb alapterületű, parkettázott helyiségek listázódjanak ki! ("Szűrés feltétel szerint" -> "Nagyobb, mint")
A haladó feladatokal kiegészített végeredmény ide kattintva tekinthető meg: MEGOLDÁS2