Bevezetés
Ebben a feladatban használt legfontosabb függvények listája:
A gyakorlatban összesen 4 Munkalapon fogunk dolgozni. Munkája során ellenőrizheti önmagát az megoldások képével:
- Helyiséglista
- Segédtáblázatok
- Összesítések
- Lekérdezés
Adatok beolvasása
Hozzon létre egy üres Google táblázatot, majd importálja az alábbi filet: pontosvesszovel_tagolt_tobbszintes.txt (Fájl/Importálás/Feltöltés, majd a beállításoknál állítsa be, hogy az aktuális munkalapra kerüljenek az adatok).
Formázás (ISMÉTLÉS)
- Állítsa be az oszlopszélességeket úgy, hogy minden látszódjon, de ne legyenek feleslegesen szélesek. Ha szükséges, a fejléc-sor legyen több sorba tördelt. (A tartalomhoz illeszkedő oszlopszélességek beállításához jelölje ki az összes cellát, majd kattintson duplán két oszlopfejléc közé. A tartalom többsorba tördelése Formázás/Tördelés/Körbefuttatás).
- Rajzoljon szegélyt, emelje ki a fejléc-sort.
- Állítsa be, hogy az oszlop- (első sor) és sorfejléc (ID és Helyiség neve oszlopok) fejléc ne gördüljön ki görgetéskor. (Nézet/Rögzítés)
- Rejtse el az "Speciális kategória kód" és "Tűzszakasz" oszlopokat!
- Formázásként jelenítse meg a mértékegységeket, az adatok méterben vannak megadva (Formázás/Szám/Egyéni számformátum).
- Emelje ki a legalább 100 m²-es helyiségek "Terület" oszlopában lévő celláját (G oszlop kijelölése, majd Formázás/Feltételes formázás, Érték nagyobb vagy egyenlő 100).
💡Extra feladatok:
- Módosítsa a feltételes formázást úgy, hogy a legalább 100 m²-es helyiségek teljes sora ki legyen emelve! (Egyéni képlettel ellenőrizzük, hogy a terület megfelel-e a feltételnek. Abszolút hivatkozással hivatkozunk az oszlopra és relatív hivatkozással a sorra.)
- Az ID kulcs oszlop, az egyes helyiségek egyedi azonosíthatóságát szolgálja, ezért nem lehet(ne) benne két egyforma érték. Keresse meg és emelje ki feltételes formázással a többször előforduló helyiségazonosítókat (ID-ket)! (Egyéni képlettel ellenőrizzük, hogy az adott sorban szereplő érték 1-nél többször szerepel-e az oszlopban. Az A1 cellára relatív hivatkozással hivatkozunk, az oszlopra abszolút hivatkozással.)
Egyszerű számítások (ISMÉTLÉS)
A számításokhoz nevezze el a tartományokat!
- Egy új oszlopban számítsa ki a helyiségek burkolandó falfelületeit. (Kerület x álmennyezet magassága - ajtók összfelülete - ablakok összfelülete.)
- Egy új oszlopban számítsa ki a helyiségek térfogatát. (Terület x Álmennyezet magassága)
- Minden helyiségbe 12 cm aljzatbeton kerül. Mennyi beton kell egy-egy helyiségbe? A betonvastagság értéke könnyen változtatható legyen (pl. kerüljön az U oszlopba). (Alapterület x 0.12)
Összesítések (ISMÉTLÉS)
Az összesítéseket egy új munkalapon készítjük el.
- Nevezze el a munkalapot "Helyiséglista" néven, majd hozzon létre egy új munkalapot "Összesítések" néven.
- Emelje ki pirossal az Helyiséglista munkalapot.
- Másolja be az alábbi sorokat és végezze el a hozzájuk tartozó számításokat, állítson be mértékegységeket is:
- Mennyi az épület nettó alapterülete (helyiségek méretének az összege)? (SZUM)
- Mennyi az alapterületek átlaga? (ÁTLAG)
- Hány helyiség van az épületben? (DARAB vagy DARAB2)
- Mekkora a legnagyobb helyiség az épületben? (MAX)
- Hány helyiséghez nincs megadva tűzszakasz? (DARAB2)
- Az épület hány százaléka oktatóterem? (DARABTELI)
Kimutatás készítése
- Mekkora területek tartoznak az egyes helyiség kategóriákhoz? Készítsen egy táblázatot az "Összesítések" munkalapon, amelybe kigyűjti ezeket az adatokat. Ehhez először egy új munkalapra ("Segédtáblázatok") gyűjtse ki a helyiség kategória neveket (D oszlop másolása, beillesztése, majd Adatok/Adatkarbantartás/Ismétlődések eltávolítása). Ha készen van, akkor másolja vissza az "Összesítések" munkalapra az adatokat és rejtse el a helyiség kategóriákat tartalmazó munkalapot. (SZUMHA)
- Ugyanebben a táblálázatban két új oszlopban gyűjtse ki, hogy az egyes kategóriákban hány db 50 m² alatti és hány db 100 m² feletti helyiség van (DARABHATÖBB).
- Ugyanebben a táblázatban a darabszámok mellé az összterületeket is gyűjtse ki. (SZUMHATÖBB)
- Készítsen kördiagramot, ahol a különböző helyiségkategóriák jelennek meg a területeik szerint. (Beszúrás/Diagram)
💡
Extra feladatok:
- A helyiség kategória táblázatban gyűjtse ki az 50-100m² közötti helyiségek darabszámát a különböző kategóriákhoz! (DARABHATÖBB)
- Gyűjtse ki az összterületeket is ezekhez. (SZUMHATÖBB)
Lekérdezés készítése
Ha a korábbi feladatban elkészítette a "Segédtáblázatok" munkalapot és elrejtette, akkor jelenítse meg újra. Ha nincs ilyen munkalapja, akkor készítse el. A munkalapon szerepelnie kell az összes helyiségkategóriának.
- Készítsünk egy új "Lekérdezés" munkalapot.
- Az cellát alakítsuk át legördülő menüvé, ahol kiválasztható a helyiségkategória (Adatok/Adatellenőrzés menüpontban: Tartományból származó lista és kijelöléssel válasszuk ki a tartományt, amelyben a kategóriák neve megtalálható.
- Listázzuk ki a helyiségkategória alapján az alábbiakat: összterület (SZUMHA), helyiségek darabszáma (DARABTELI).
💡
Extra feladatok:
- A lekérdezések munkalapon számolja ki, hogy az adott helyiségkategóriában az 50m² alatti helyiségek összterülete hogyan aránylik az 50 m² feletti helyiségek összterületéhez! Az eredményt százalékban jelenítse meg! (SZUMHATÖBB)
- Bizonyos helyiségek esetén ez a cella hibát jelez pl.: Testnevelési és sportközpont. A hibaüzenet helyett ilyen esetben szerepeljen a "Nem értelmezett" szöveg a cellában. (HAHIBA)
Kereső függvények
Kategóriákba sorolás
Rendeljük hozzá minden helyiséghez, hogy a "Hasznos" vagy az "Egyéb" kategóriákba tartozik a funkciója szerint! A hasznos alapfunkciók: Alapx, Intx, Okt, Spec.
- A "Segédtáblázatok" munkalapon készítsünk egy táblázatot, amely a helyiségkategória kódokhoz hozzárendeli, hogy az adott helyiségkategória a "Hasznos" vagy az "Egyéb" kategóriába tartozik. Ehhez másolja ki az összes helyiségkategória kódot a "Helyiséglista" munkalapról, majd távolítsa el az ismétlődéseket, majd rendezze az oszlopot ABC szerint. (Adatok/Adatkarbantartás/Ismétlődések eltávolítása)
- A "Helyiséglista" munkalapon rendeljük minden helyiséghez hozzá a kategóriát az előző pontban elkészített segédtáblázat használatával. (FKERES)
Álmennyezet függesztőrúdjainak meghatározása
Az álmennyezet befüggesztéséhez m²-enként egy rúd kell. A rudak az alábbi hosszakban állnak rendelkezésre: 10 cm, 25 cm, 50 cm, 1 m, 2 m. Ha a távolság 5 cm-nél kisebb, akkor az álmennyezetet közvetlenül a plafonra erősítik. Gazdaságossági okokból érdemes a lehető legrövidebb rudakat használni.
- Számítsuk ki a "Helyiséglista" munkalapon a befüggesztési hosszt egy új oszlopban: Belmagasság-Álmennyezet magassága. Ez a szám néha negatív (az adatokban lévő hiba miatt), ilyen esetben legyen a befüggesztési hossz 0 (HA vagy MAX).
- Készítsünk a "Segédtáblázatok" munkalapon egy táblázatot, ami tartalmazza az alsó határokat (0; 0,05; 0,1; 0,25; 0,5; 1; 2), a felső határokat (0,05; 0,1; 0,25; 0,5; 1; 2; "-"), és a rúd típusokat ("Nem kell", 10, 25, 50, 100, 200, "N/A").
- A befüggesztési hossz alapján határozza meg minden helyiséghez, hogy milyen függesztőrudat kell használni! (FKERES)
- Egy új oszlopban jelenítse meg a függesztőrudak számát! (KEREK.FEL)
Padlóburkolat meghatározása
Az alábbi táblázat megadja, hogy adott padló- és falburkolat esetén milyen lábazatot kell elhelyezni. Egy új oszlopban jelenítse meg a kívánt lábazat típusát!
- Másolja át a lábazatokat tartalmazó táblázatot a "Segédtáblázatok" munkalapra!
- Készítsen egy "Padlóburkolat oszlopa" és egy "Falburkolat sora" oszlopot, majd állapítsa meg, hogy az adott padló- és falburkolat melyik oszlopban ill. sorban helyezkedik el (HOL.VAN)
- A két előző oszlop segítségével határozza meg a lábazatot egy új "Lábazat típusa" oszlopban (INDEX)!
- Alakítsa át az előző függvényt úgy, hogy ne legyen szükség a két segédoszlopra!
💡
Extra feladatok:
- Alakítsa át az álmennyezet függesztőrúd típusához használt képletet úgy, hogy már a befüggesztési hossz kiszámítását is tartalmazza (ne legyen szükség két oszlopra).
- Alakítsa át a lábazat kereső függvényt úgy, hogy csak az VKERES és a HOL.VAN függvényeket használja!
Szűrés, rendezés (ISMÉTLÉS)
- Kapcsolja be a szűrőt
- Rendezze a táblázatot a helyiségek területe szerint
- Szűrje a táblázatot, hogy csak az "OKTATÓTERMEK" látszódjanak