Bevezetés az alkalmazott  informatikába 

Többszintes épület helyiségkönyve

 táblázatkezelés 

Valid HTML 4.01 Tr.


Bevezetés

Ebben a feladatban használt legfontosabb függvények listája:

A gyakorlatban összesen 4 Munkalapon fogunk dolgozni. Munkája során ellenőrizheti önmagát az megoldások képével:

  1. Helyiséglista
  2. Segédtáblázatok
  3. Összesítések
  4. Lekérdezés

Adatok beolvasása

Hozzon létre egy üres Google táblázatot, majd importálja az alábbi filet: pontosvesszovel_tagolt_tobbszintes.txt (Fájl/Importálás/Feltöltés, majd a beállításoknál állítsa be, hogy az aktuális munkalapra kerüljenek az adatok).

Formázás (ISMÉTLÉS)

  1. Állítsa be az oszlopszélességeket úgy, hogy minden látszódjon, de ne legyenek feleslegesen szélesek. Ha szükséges, a fejléc-sor legyen több sorba tördelt. (A tartalomhoz illeszkedő oszlopszélességek beállításához jelölje ki az összes cellát, majd kattintson duplán két oszlopfejléc közé. A tartalom többsorba tördelése Formázás/Tördelés/Körbefuttatás).
  2. Rajzoljon szegélyt, emelje ki a fejléc-sort.
  3. Állítsa be, hogy az oszlop- (első sor) és sorfejléc (ID és Helyiség neve oszlopok) fejléc ne gördüljön ki görgetéskor. (Nézet/Rögzítés)
  4. Rejtse el az "Speciális kategória kód" és "Tűzszakasz" oszlopokat!
  5. Formázásként jelenítse meg a mértékegységeket, az adatok méterben vannak megadva (Formázás/Szám/Egyéni számformátum).
  6. Emelje ki a legalább 100 m²-es helyiségek "Terület" oszlopában lévő celláját (G oszlop kijelölése, majd Formázás/Feltételes formázás, Érték nagyobb vagy egyenlő 100).

💡Extra feladatok:

Egyszerű számítások (ISMÉTLÉS)

A számításokhoz nevezze el a tartományokat!

  1. Egy új oszlopban számítsa ki a helyiségek burkolandó falfelületeit. (Kerület x álmennyezet magassága - ajtók összfelülete - ablakok összfelülete.)
  2. Egy új oszlopban számítsa ki a helyiségek térfogatát. (Terület x Álmennyezet magassága)
  3. Minden helyiségbe 12 cm aljzatbeton kerül. Mennyi beton kell egy-egy helyiségbe? A betonvastagság értéke könnyen változtatható legyen (pl. kerüljön az U oszlopba). (Alapterület x 0.12)

Összesítések (ISMÉTLÉS)

Az összesítéseket egy új munkalapon készítjük el.

  1. Nevezze el a munkalapot "Helyiséglista" néven, majd hozzon létre egy új munkalapot "Összesítések" néven.
  2. Emelje ki pirossal az Helyiséglista munkalapot.
  3. Másolja be az alábbi sorokat és végezze el a hozzájuk tartozó számításokat, állítson be mértékegységeket is:
    • Mennyi az épület nettó alapterülete (helyiségek méretének az összege)? (SZUM)
    • Mennyi az alapterületek átlaga? (ÁTLAG)
    • Hány helyiség van az épületben? (DARAB vagy DARAB2)
    • Mekkora a legnagyobb helyiség az épületben? (MAX)
    • Hány helyiséghez nincs megadva tűzszakasz? (DARAB2)
    • Az épület hány százaléka oktatóterem? (DARABTELI)

Kimutatás készítése

  1. Mekkora területek tartoznak az egyes helyiség kategóriákhoz? Készítsen egy táblázatot az "Összesítések" munkalapon, amelybe kigyűjti ezeket az adatokat. Ehhez először egy új munkalapra ("Segédtáblázatok") gyűjtse ki a helyiség kategória neveket (D oszlop másolása, beillesztése, majd Adatok/Adatkarbantartás/Ismétlődések eltávolítása). Ha készen van, akkor másolja vissza az "Összesítések" munkalapra az adatokat és rejtse el a helyiség kategóriákat tartalmazó munkalapot. (SZUMHA)
  2. Ugyanebben a táblálázatban két új oszlopban gyűjtse ki, hogy az egyes kategóriákban hány db 50 m² alatti és hány db 100 m² feletti helyiség van (DARABHATÖBB).
  3. Ugyanebben a táblázatban a darabszámok mellé az összterületeket is gyűjtse ki. (SZUMHATÖBB)
  4. Készítsen kördiagramot, ahol a különböző helyiségkategóriák jelennek meg a területeik szerint. (Beszúrás/Diagram)
💡Extra feladatok:

Lekérdezés készítése

Ha a korábbi feladatban elkészítette a "Segédtáblázatok" munkalapot és elrejtette, akkor jelenítse meg újra. Ha nincs ilyen munkalapja, akkor készítse el. A munkalapon szerepelnie kell az összes helyiségkategóriának.

  1. Készítsünk egy új "Lekérdezés" munkalapot.
  2. Az cellát alakítsuk át legördülő menüvé, ahol kiválasztható a helyiségkategória (Adatok/Adatellenőrzés menüpontban: Tartományból származó lista és kijelöléssel válasszuk ki a tartományt, amelyben a kategóriák neve megtalálható.
  3. Listázzuk ki a helyiségkategória alapján az alábbiakat: összterület (SZUMHA), helyiségek darabszáma (DARABTELI).
💡Extra feladatok:

Kereső függvények

Kategóriákba sorolás

Rendeljük hozzá minden helyiséghez, hogy a "Hasznos" vagy az "Egyéb" kategóriákba tartozik a funkciója szerint! A hasznos alapfunkciók: Alapx, Intx, Okt, Spec.

  1. A "Segédtáblázatok" munkalapon készítsünk egy táblázatot, amely a helyiségkategória kódokhoz hozzárendeli, hogy az adott helyiségkategória a "Hasznos" vagy az "Egyéb" kategóriába tartozik. Ehhez másolja ki az összes helyiségkategória kódot a "Helyiséglista" munkalapról, majd távolítsa el az ismétlődéseket, majd rendezze az oszlopot ABC szerint. (Adatok/Adatkarbantartás/Ismétlődések eltávolítása)
  2. A "Helyiséglista" munkalapon rendeljük minden helyiséghez hozzá a kategóriát az előző pontban elkészített segédtáblázat használatával. (FKERES)

Álmennyezet függesztőrúdjainak meghatározása

Az álmennyezet befüggesztéséhez m²-enként egy rúd kell. A rudak az alábbi hosszakban állnak rendelkezésre: 10 cm, 25 cm, 50 cm, 1 m, 2 m. Ha a távolság 5 cm-nél kisebb, akkor az álmennyezetet közvetlenül a plafonra erősítik. Gazdaságossági okokból érdemes a lehető legrövidebb rudakat használni.

  1. Számítsuk ki a "Helyiséglista" munkalapon a befüggesztési hosszt egy új oszlopban: Belmagasság-Álmennyezet magassága. Ez a szám néha negatív (az adatokban lévő hiba miatt), ilyen esetben legyen a befüggesztési hossz 0 (HA vagy MAX).
  2. Készítsünk a "Segédtáblázatok" munkalapon egy táblázatot, ami tartalmazza az alsó határokat (0; 0,05; 0,1; 0,25; 0,5; 1; 2), a felső határokat (0,05; 0,1; 0,25; 0,5; 1; 2; "-"), és a rúd típusokat ("Nem kell", 10, 25, 50, 100, 200, "N/A").
  3. A befüggesztési hossz alapján határozza meg minden helyiséghez, hogy milyen függesztőrudat kell használni! (FKERES)
  4. Egy új oszlopban jelenítse meg a függesztőrudak számát! (KEREK.FEL)

Padlóburkolat meghatározása

Az alábbi táblázat megadja, hogy adott padló- és falburkolat esetén milyen lábazatot kell elhelyezni. Egy új oszlopban jelenítse meg a kívánt lábazat típusát!

  1. Másolja át a lábazatokat tartalmazó táblázatot a "Segédtáblázatok" munkalapra!
  2. Készítsen egy "Padlóburkolat oszlopa" és egy "Falburkolat sora" oszlopot, majd állapítsa meg, hogy az adott padló- és falburkolat melyik oszlopban ill. sorban helyezkedik el (HOL.VAN)
  3. A két előző oszlop segítségével határozza meg a lábazatot egy új "Lábazat típusa" oszlopban (INDEX)!
  4. Alakítsa át az előző függvényt úgy, hogy ne legyen szükség a két segédoszlopra!
💡Extra feladatok:

Szűrés, rendezés (ISMÉTLÉS)

  1. Kapcsolja be a szűrőt
  2. Rendezze a táblázatot a helyiségek területe szerint
  3. Szűrje a táblázatot, hogy csak az "OKTATÓTERMEK" látszódjanak