Építész-informatika 1 |
Függvényábrázolás ívhossz- és területszámítás |
IT alkalmazások |
A gyakorlat során kiszámítjuk és ábrázoljuk egy parabolaívből és egy nyeregtetőből összetett fedésű épület véghomlokzatának kontúrvonalát, továbbá meghatározzuk a végfal és a tető csatlakozási vonalának ívhosszát, és a végfal területét. (Ezen adatokra pl. az épület kitűzéséhez, ill. a költségvetésben a szegély-bádogozás és a vakolat mennyiségének kiírásához lehet szükség.)
Egy statikus megoldás ↷, és egy dinamikus változat ↷.
A tető és a végfal csatlakozási görbéjét (és ezzel összhangban magát a végfalat is) kis szakaszokra osztjuk, az egyes szakaszokon a görbét húrjával helyettesítjük, és mind a görbe felrajzolását, mind pedig a terület és ívhossz kiszámítását ezen közelítés alapján végezzük el.
Az f fél fesztávolságot kiindulásul adott n számú egyenlő részre osztjuk (n=10). A görbe felrajzolása úgy történik, hogy x irányban végighaladunk -f-től +f-ig a teljes fesztávolság mentén, és az f/n egységeknél kiszámítjuk az yp parabola, és yny nyeregtető magassági koordinátákat. A keresett felső kontúrgörbe magassági koordinátáját úgy kapjuk, hogy az azonos x értékhez tartozó yp és yny magassági koordináták közül mindig a nagyobbat vesszük.
.
Az ábrán kiemeltünk egy xi és xi+1 osztáspontok közti elemi szakaszt, amelynek magassági kordinátái yi és yi+1.
Két szomszédos osztáspont között a görbét húrjával közelítve e húr ∆ív hossza egy olyan derékszögű háromszög átfogójaként adódik, amelynek vízszintes befogója a két x koordináta, függőleges befogója pedig a két y koordináta különbsége:
.
Két szomszédos osztáspont között a görbét húrjával közelítve e húr alatti területet trapéznak tekinthető, s így a szakaszhoz tartozó elemi ∆ter területrész:
.
Ezen elemi ívhosszakat ill. területeket minden szakaszra vonatkozóan kiszámítva és valamennyi szakszra nézve összegezve a teljes ívhossz ill. a teljes terület műszaki szempontból kielégítő pontosságú közelítését kapjuk.
A számításokat a mellékelt ábra szerinti táblázatban valósíthatjuk meg.
A hatványozás jele a ^, amely általában csak akkor jelenik meg, amikor a hatványkitevőt is beírjuk.
Hasonlítsuk össze azzal, amikor nem definiálunk paraméterneveket:
Érdemes végiggondolni, hol hagyhatók el a fönti (értelemszerűen csak a 9 sorban érvényes!) képletekből a $ szimbólumok.
Annak érdekében, hogy ne csak a véghomlokzat felső határgörbéje jelenjen meg az ábrán, hanem a teljes zárt kontúrvonal, egészítsük ki az x és az yk értékek oszlopait három ponttal: a jobb oldali függőleges határvonal, az alapvonal, és a bal oldali függőleges oldalvonal megrajzolásához szükséges koordináta-párokkal ( f,0 -f,0 -f,F9 ).
Az egyszer létrehozott diagram továbbra is „élő” kapcsolatban marad az eredeti adatokkal, így az azok változását azonnal megjeleníti. Ennek szemléltetésére változtassunk a bemenő adatokon: pl. h1ny értékét vegyük 8-ra, h2ny-ét pedig -6-ra.
Az ábra egyes elemeire, pl. egy diagramvonalra duplán kattintva (vagy jobb egérgombbal kattintva, és a megjelenő gyorsmenü megfelelő pontját választva), azt külön is formázhatjuk.
BME Morfológia és Geometriai Modellezés Tanszék