Építész-informatika 1 

 2013/2014. év - 1. félév 

Műveletek adattáblákkal

* Kérdés, észrevétel   Ő Vissza   

Összes kinyitása/becsukása

A gyakorlat témája: Műveletek adattáblákkal

A gyakorlat során egy többszintes intézmény helyiségkönyvét dolgozzuk fel:

A gyakorlat során elkészített táblázat kizárólag oktatási célt szolgál. A "Lásd még:" megjegyzések a Microsoft Office Online megfelelő oldalaira mutató linkek.

Külső adatok beolvasása (ismétlés)

Az Excel programmal nemcsak xls kiterjesztésű fájlokat lehet megnyitni. A legegyszerűbb, táblázatként is értelmezhető formátum az olyan szövegfájl, amelyben a táblázat sorainak a szöveg sorai felelnek meg, a különböző oszlopokba kerülő értékeket pedig valamilyen speciális karakter (pl. tabulátor vagy vessző) választja el.

Adatok beolvasása szövegfájlból

Olvassa be a kezdeti adatokat tartalmazó szövegfájlt: tabulatorral_tagolt_tobbszintes.txt. Hogyan?

Próbáljon ki két másfajta formátumú szövegfájlt is:

  1. Töltse le a munkamappába a szövegfájlt (Jobb klikk a linkre, majd Cél mentése más néven...)
  2. Fájl/Megnyitás (File/Open) (A megnyitás ablakban csak akkor jelennek meg a txt, csv, prn típusú fájlok, ha a fájltípust Szövegfájlokra állítjuk.)
  3. A szövegben az adatok tabulátorokkal tagoltak, ezért a Szövegbeolvasó Varázsló 1. lépésében válassza a Tagolt (Delimited) szöveget, a 2. lépésben pedig határoló jelként (Delimiters) adja meg a tabulátort.
  4. pontosvesszovel_tagolt_helyiseglista.txt: Tagolt (Delimited) szöveg, határoló jel: pontosvessző
    szokozzel_tagolt_formazott_helyiseglista.txt: Fix széles (Fixed width) szöveg, a 2. lépésben az oszlopszélességeket kell megadni

Hibakeresés: Figyeljen arra, hogy ha a táblázatot szöveges (.txt) formátumban menti el, a képletek, formázások stb. elvesznek, ha tehát ezeket szeretné megőrizni, mentésnél az Microsoft Office Excel munkafüzet (.xls) formátumot válassza.

Ha sikeresen beolvasta ezeket a fájlokat, csak egy dokumentumot hagyjon meg, a többit zárja be.

Táblázat formázása (ismétlés)

Formázza meg a táblázatot.

Egyszerű számítások (ismétlés)

Egyszerű képletek (ismétlés)

Egy új oszlopban számítsa ki a helyiségek burkolandó falfelületeit. Hogyan?

  1. Az első üres oszlopba írja be a mezőnevet, majd az alatta lévő cellába a Kerület x Álmennyezet magassága - Ajtók összfelülete - Ablakok összfelülete képlettel számolja ki a burkolandó falfelületet.
  2. Kattintson duplán az új képletet tartalmazó cella jobb alsó sarkára, és "automatikusan töltse ki" a többi cellát is.

Egy új oszlopban számítsa ki a helyiségek térfogatát Hogyan?

  1. Az első üres oszlopba írja be a mezőnevet, majd az alatta lévő cellába a Terület x Álmennyezet magassága képlettel számolja ki a térfogatot.
  2. Kattintson duplán az új képletet tartalmazó cella jobb alsó sarkára, és "automatikusan töltse ki" a többi cellát is.

Cellák elnevezése (ismétlés)

Adjon nevet a teljes táblázatnak. Javítsa ki a felület és térfogatszámítást úgy, hogy könnyen olvasható képleteket kapjon: nevezze el az oszlopokat, és a képletekben ezekre a nevekre hivatkozzon. Hogyan?

  1. Jelölje ki az elnevezendő cellatartományt vagy oszlopot, majd Képletek/Név megadása (Formula/Define Name). Adja meg a nevét.
  2. Jelölje ki az elnevezendő oszlopot, majd kattintson a Név mezőbe (a felső ikonsor alatt, a szerkesztőléctől balra), és adja meg a nevet, majd Enter.

Lásd még: Cella elnevezése munkafüzetben
Hibakeresés: A Képletek/Névkezelő menüpont alatt lehet törölni az esetlegesen rosszul megadott cellaneveket.
Hibakeresés: Ha olyan nevet használ egy képletben, amit még nem definiált, a cellában a #NÉV (#NAME) hibajelzés jelenik meg.

h3>Összesítések (ismétlés)

Hogyan?

  1. Jelölje ki az elnevezendő cellatartományt vagy oszlopot, majd Képletek/Név megadása (Formula/Define Name). Adja meg a nevét.
  2. Jelölje ki az elnevezendő oszlopot, majd kattintson a Név mezőbe (a felső ikonsor alatt, a szerkesztőléctől balra), és adja meg a nevet, majd Enter.

Lásd még: Cella elnevezése munkafüzetben
Hibakeresés: A Képletek/Névkezelő menüpont alatt lehet törölni az esetlegesen rosszul megadott cellaneveket.
Hibakeresés: Ha olyan nevet használ egy képletben, amit még nem definiált, a cellában a #NÉV (#NAME) hibajelzés jelenik meg.

Rendezés

Rendezze sorba a helyiségeket nagyság szerint. Hogyan?

Hibakeresés: Vigyázat! Ha több cella (pl. egy teljes oszlop) van kijelölve, akkor csak a kijelölést rendezi, így az adatok összekeveredhetnek. Vagy jelölje ki a teljes táblázatot (ezt érdemes elnevezni), vagy ne jelöljön ki semmit, az aktív cella legyen a lista tetszőleges cellája. Az utóbbi esetben az Excel az első teljesen üres sorig és oszlopig ismeri fel a táblázatot, tehát ne legyen a listában üres oszlop, még minimális szélességű, vagy elrejtett se.

A gyorsrendezés ikonok az aktív cella oszlopa szerint rendeznek és az előbbiek szerint ismerik fel a lista méreteit. Ha bármelyik oszlopnak üres a fejléce (nincs mezőnév), akkor a fejlécsort is adatsornak tekinti, és belerendezi a listába! Ezért minden oszlopnak legyen – egymástól különböző – fejléce.

Rendezze sorba a helyiségeket előbb helyiség kategória kódonként, azon belül fordított nagyság szerint (előre a nagyok).

Rendezze sorba a helyiségeket előbb szintenként és azon belül helyiségsorszám szerint. Hogyan?

A helyiségek szintje csak az ID oszlopból olvasható ki (Típus/Szint-Ajtó), de nem ez szerepel az elején, ezért eszerint nem lehet sorrendezni. Az ID-t fel kell darabolni három oszlopba, hogy rendezni lehessen. Hogyan?

  1. Hozzon létre három új üres oszlopot a bal szélen. Jelölje ki az első három oszlopot, majd jobb gomb/Beszúrás (Insert).
  2. A fejléc-sorba írja be a mezőneveket (Típus, Szint, Ajtó).
  3. A Típus balról 1 karakter, az Ajtó jobbról 2 karakter, a Szint pedig a 4. karaktertől 2 karakter. Ezeket rendre a Bal/Left, Jobb/Right és Közép/Mid függvények szolgáltatják:
    • =BAL(D2;1)
    • =JOBB(D2;2)
    • =KÖZÉP(D2;4;2)
    A képletek eredménye szöveg, ha számként szeretnénk kezelni, akkor konvertálni kell őket. Az Érték/Value függvény a számként értelmezhető szöveget számmá alakítja (ezek után már működnek rá a számformázások), a Szöveg/Text függvény pedig számot szöveggé konvertál az egyéni számformázásnál megadható sablonokhoz hasonló formátumkód alapján. Így pl. a szint függvénye: =ÉRTÉK(KÖZÉP(D2;4;2))
  4. Kattintson duplán az új képletet tartalmazó cella jobb alsó sarkára, és "automatikusan töltse ki" lefelé a többi cellát is.

Adattisztítás

A Helyiség kategória kód és név oszlopok összetartoznak: adott kódhoz adott név tartozik. Ennek ellenére mind a kód, mind a név külön adatként szerepel, ráadásul többféle írásmóddal, hiszen ezeket az adatokat a CAAD programban többé-kevésbé egyesével, helyiségenként írták be. A későbbi kigyűjtések, összegzések pontos elkészítéséhez szükséges, hogy ezek egyféle írásmódúak és hibamentesek legyenek.

A kategória név egyértelműen kell, hogy következzen a kódból, ezért készítsen egy külön táblázatot a kód–név összerendelésről, és a név az így kapott segédtáblázat alapján legyen hozzárendelve a kódhoz. Ennek külön előnye, hogy a név-elírások automatikusan megjavulnak. Hogyan?

Előszőr elő kell állítani a Helyiség kategória kódok és nevek ismétlődésmentes listáját. Ezt az Adatok> Ismétlődések eltávolítása parancs segítségével tehetjük meg. A parancs egy ismétlődéseket (is) tartalmazó listát lerövidít úgy, hogy a többször előforduló elemeket kiszűri, és az eredeti listát helyettesíti az ismétlődésmentes listával.

  1. Készítsen másolatot a Helyiség kategória kód és a Helyiség kategória neve oszlopokról egy üres lapon.
  2. Jelölje ki a az átmásolt két oszlopot, és indítsa el az Ismétlődések eltávolítása parancsot.
  3. Az ismétlődések elátvolítása után rendezze Helyiség kategória kód szerint a listát

A kész segédtábla rendezése után látszik, hogy hibás adatok (elgépelés) miatt egyes sorok többször szerepelnek. Javítsa ki a segédtáblában az elgépeléseket.

A segédtábla adatait felhasználva az eredeti adattábla "Helyiség kategória neve" oszlopának adatait cserélje le egy képletre, ami a segédtábla alapján határozza meg a kategória nevet. Ez az FKERES() / VLOOKUP() függvénnyel tehető meg. Előszőr egy új, szomszédos oszlopban hozza létre a segédtábla alapján generált "Helyiség kategória neve" oszlopot.

Az elgépelések miatt egyes helyiségeknél nem fog megjelenni helyesen a kategória név. Szűrje le ezeket a sorokat úgy, hogy egy új oszlopban összehasonlítja a Kategória név számított és eredeti értékét, pl.: =(D1=E1) és javítsa ki a hibás kategória kódokat.

Kétdimenziós keresési táblázat használata

A mellékelt táblázat megadja, hogy adott padló- és falburkolat esetén milyen lábazatot kell elhelyezni. Egy új oszlopban jelenítse meg a kívánt lábazat kódját. Hogyan?

Másolja át a mellékelt táblázatot az Excel munkafüzet egy új lapjára.

Az INDEX(Segédtábla;Sor;Oszlop) függvény a megadott tartomány (segédtábla) adott sorából és oszlopából kivett értéket adja vissza, pl.:

A sor és oszlopszámhoz az aktuális helyiség Burkolat típusát és Falburkolat típusát kell megkeresni a Lábazat táblázat fejléc oszlopában és sorában. A VLOOKUP (FKERES) és HLOOKUP (VKERES) függvények viszont most nem használhatók, mert a megtalált értéket adják vissza, nem a keresési listában lévő pozíciót. Helyettük a MATCH (HOL.VAN) függvényt kell használni: MATCH(Keresési érték;Lista;Típus). Ez a függvény a Keresési érték listában elfoglalt pozícióját adja eredményül, ha a Típus 0, akkor pontos egyezés kell, ha 1, akkor közbenső értékeket is megtalál (mint a VLOOKUP hamis vagy igaz értéke). Így a 2 dimenziós táblában való keresés az alábbi módon nézhet ki:
INDEX(Lábazat;MATCH(Burkolat típusa;Padlóburkolatok;0);MATCH(Falburkolat típusa;Falburkolatok;0))
vagy a fenti táblázatban:
INDEX(Lábazat!$A$3:$U$19;MATCH(L2;Lábazat!$A$3:$A$19;0);MATCH(M2;Lábazat!$A$3:$U$3;0))

Lásd még: Kereső függvények

Adatok elemzése

Sorrendezés (ismétlés)

Összegzés: az Adatok/Részösszegek (Data/Subtotals) menüpont

Számítsa ki a szintenkénti és a teljes nettó alapterületet a Részösszegek paranccsal. Hogyan?

A Részösszegek parancs használata előtt az adattáblát rendezni kell a kiválasztott csoportosítási szempont szerint. Emiatt egy táblázatot csak egyszerre csak egy szempont szerint lehet összesíteni, ha az adatokra szükség van később is, akkor másolatot kell készíteni az összegzett adatokról.

  1. Az aktív cella legyen a táblázat tetszőleges cellája (vagy jelölje a teljes táblázatot: ha elnevezte, akkor a név mezőt legördítve csak ki kell választani a nevet).
  2. Indítsa el az Adatok/Részösszegek (Data/Subtotals) parancsot.
  3. Állítsa be az alábbiakat:

    Adatok/Részösszegek ablak Data/Subtotals ablak

  4. A részletösszegek megjelenítéséhez válassza a sorok csoportjaiból a kettes szintet:

    Sorcsoportok szintjei

Lásd még: A Részösszegek (Subtotals) parancs

Számítsa ki falburkolat-típusonkénti és a teljes burkolandó felületet. Hogyan?

  1. Ehhez előszőr törölni kell a korábbi részösszegeket: Adatok/Részösszegek (Data/Subtotals) és Az összes eltávolítása (Remove All) gomb.
  2. Rendezze a táblázatot a Falburkolat-típus oszlop szerint, és kapcsolja be újra a Részösszegeket. Most a csoportosítás alapja a falburkolat típusa, az összegfüggvénnyel és az összegzendő oszlop a korábban létrehozott burkolandó falfelület területe.

Lásd még: A Részösszegek (Subtotals) parancs

Összegzés: az Adatok/Összesítés (Data/Consolidate) menüpont

Számítsa ki a szintenkénti és a teljes nettó alapterületet az Összesítés paranccsal. Hogyan?

Az Adatok/összesítés parancs egy külön táblázatban képes a Részösszeg parancshoz hasonló összesítéseket létrehozni. A csoportosítási szempont csak a táblázat első oszlopa lehet, amely szerint rendezve kell legyen a táblázat. Az összesítő táblázat az aktív cellától jobbra és lefelé jön létre.

  1. A táblázat első oszlopa a szint, és eszerint van rendezve a táblázat, így egy üres részen lévő cella aktiválása után indíthatjuk az összesítés parancsot.
  2. Összesítő függvény az Összeg, Hivatkozás az A:P oszlopok, a feliratokat vegye a felső sorból és a bal oszlopból, és ne legyen csatolva a forrásadatokhoz.
  3. A kijelölt cellától jobbra és lefelé létrejön az összesítő táblázat, amely az össze numerikus mezőt összesíti szintenként.
  4. A teljes nettó alapterületet a SZUM() függvénnyel kaphatjuk meg.

Számítsa ki falburkolat-típusonkénti és a teljes burkolandó felületet. Hogyan?

A falburkolat-típusonkénti burkolandó felület számításához előre kell venni a Falburkolat típusa oszlopot, és eszerint kell rendezni a táblázatot.

Tipp: az oszlop átmozgatásához jelölje ki a teljes oszlopot, majd a kijelölés peremét megfogva a Shift gomb nyomvatartása mellett vonszolja az oszlopot az új helyére.

Egyéb aggregátor függvények

Határozza meg a helyiségek átlagos területét szintenként és összesen. Használja a Részösszegek parancsot. Hogyan?

Határozza meg szintenként és összesen a helyiségek számát. Használja az Összesítés parancsot. Hogyan?

  1. Az előbbi módon használja a Részletösszegek parancsot. A csoportosítás alapja a Szint oszlop, így előszőr aszerint kell rendezni.
  2. Az átlagszámításnál az összegző függvény az átlag (Average), az összegzendő oszlop a terület.
  3. A helyiségek száma esetében az összegző függvény a darab (Count), az összegzendő oszlop a helyiség kódja (ID).

Lásd még: A Részösszegek (Subtotals) parancs

Kimutatás

Összegezze egy táblázatban szintenként és Helyiség kategóriánként a nettó alapterületet. Hogyan?

A Kimutatás az Összesítéshez hasonlóan egy 2D táblázatot hoz létre, így egyszerre két – egymástól független – szempont szerint lehet összesíteni, ráadásul nem szükséges előre rendezni a táblázatot.

  1. Az aktív cella legyen a táblázat tetszőleges cellája (vagy jelölje a teljes táblázatot: ha elnevezte, akkor a név mezőt legördítve csak ki kell választani a nevet).
  2. Indítsa el az Adatok/Kimutatás vagy kimutatásdiagram (Data/PivotTable and PivotChart Report) varázslót.
  3. A kimutatás forrása legyen Excel lista (Excel list), típusa kimutatás (PivotTable), Tovább (Next)
  4. A táblázattartományt jól felismeri, ha a varázsló indítása előtt belekattintottunk. Ha mégsem, itt megadható a táblázat a fejlécsorral együtt. Tovább (Next)
  5. Helyezzük el a kimutatást egy új munkalapon (New worksheet). Befejezés (Finish)
  6. Az Excel egy új munkalapon létrehoz egy kimutatásvázat, amibe bele kell húzni a mezőneveket a Kimutatás mezőlistából. Húzzuk be a
    • Szint mezőt a Sor mezők (Row fields) helyére,
    • Helyiség kategória kód mezőt az Oszlop mezők (Column fields) helyére,
    • Terület mezőt az Adat mezők (Data Items) helyére.
    Ekkor a jobb szélen a szintenkénti, alul pedig a kategóriánkénti összes területet láthatjuk.

Lásd még: Kimutatás- és kimutatásdiagram-jelentések

Összegezze egy táblázatban helyiségtípusonként és burkolat-típusonként a nettó alapterületet. Hogyan?

  1. Létrehozhat új kimutatást, vagy törölheti a meglévő kimutatás mezőit is (a mezőnevet tartalmazó fejléceket vonszolja a táblázaton kívülre).
  2. Az üres kimutatásvázba húzza bele a
    • Helyiségtípus mezőt a Sor mezők (Row fields) helyére,
    • Burkolat típusa mezőt az Oszlop mezők (Column fields) helyére,
    • Terület mezőt az Adat mezők (Data Items) helyére.
  3. Ha szintenként összegek is érdekesek, akkor húzza a Szint mezőt
    • az Oldal mezők területére, és így lapozni lehet a szintek között, vagy
    • az Oszlop mezők területére, a Helyiségtípus mező elé, így szintenkénti részösszegeket is kapunk.

Összegezze egy táblázatban szintenként és Falburkolat-típusonként a szükséges falburkolat mennyiségeket.

Összegezze egy táblázatban szintenként és Helyiség kategória kódonként a helyiségek számát. Hogyan?

Az adatterületre az ID mezőt húzza, majd itt a jobb gombbal kattintva válassza a Mezőbeállítások (Field Settings) parancsot. Itt módosítható az aggregátorfüggvény Darabra (Count).

Összegezze egy táblázatban szintenként és Helyiség kategóriánként a nettó alapterületet (keresse elő az első kimutatást). Jelenítse meg az adatokat a szintterületek százalékában. Hogyan?

Az adatterületen a jobb gombbal kattintva válassza a Mezőbeállítások (Field Settings) parancsot, és kattinston az Egyebek (Options) gombra. Az adatok megjelenítése (Show data as) legördülőben a Normál helyett válassza a Sor százalékát (% of row).