Kőrekonstrukció
Az Országház köveinek felújításáról mindenkinek eszébe jut a régi mondás, hogy mire "körbeérnek" a kövek javításával, kezdhetik előlröl. Ennek természetesen van is némi alapja – csak épp a "köridő" nem közömbös. A kövek felújításával ugyanis még egyszer sem "értek körbe", s így az eredeti homlokzatrészek eredeti kövei több mint száz éve helyükön vannak.
A felújítás és kőrekonstrukció során pedig épp azért cserélik le a köveket új, keményebb mészkőre hogy lehetőleg minél később kelljen újból hozzájuk nyúlni.
Van azonban néhány tényező, ami a tartósság ellen hat. Legfontosabb természetesen a növekvő légszennyezettség (az Országház építésekor használatos egy-két "ló"-erős közlekedési eszközökkel kapcsolatben "kipufogó gázok"-ról még beszélni is illetlenség). A másik fontos tényező a tervezés koncepciója: az épület egész megjelenésével kort, időtlenséget kíván sugározni – ezzel a képpel pedig nem fér össze a por ráülepedését akadályozó tükörsimára csiszolt, csillogó felületképzés – a kövek felületét inkább külön érdesítik is.
Déli torony
A torony itt ábrázolt része hozzávetőleg a főpárkány magasságából indul – onnan tehát, ahol a homlokzat többi része végződik. Ide már csak az üléstermek és a központi kupola tömege emelkedik, a tornyok magasságának viszont nagyobbik fele ebbe a szakaszba esik.
Ám ez a rész nem emiatt különleges. A mészkő a homlokzat legnagyobb részén csak burkolat, itt viszont (nagyjából a főpárkánytól fölfelé) a torony valódi "kőtorony". Emiatt természetesen a kövek belső felületének geometriája is bonyolultabb, különösen a párkányok magasságában, ahol belül födém is készül.A külső és belső geometria összehangolása, a homlokzat visszalépcsőzése, valamint a nyolcszög alaprajz (és az abba való átmenet) miatt nem ritka, hogy a kövek magassága eltérő, és esetleg több sor után kell újra pontosan találkozniuk. Túlzás nélkül elmondható hát, hogy a torony az egész homlokzat egyik legösszetettebb része.
|
Terv és modell
A déli torony kőrekonstrukciós tervének alapjául az északi torony néhány évvel korábbi felújításakor készült tervek szolgáltak. E tervek, és a kiegészítő felmérések alapján készültek el a hagyományos (kétdimenziós) kő-tervek számítógépes megfelelői.
A torony alsó részén ez elegendő is volt, ám a főpárkány fölötti részen (épp a fönt leírt okokból) szükségesnek tűnt a háromdimenziós modell jelentette erősebb kontroll.
A modell a elkészítésekor a teljes pontosságra törekedtünk, s ezt annyira be is tartottuk, hogy nemegyszer a térbeli modell nézeteiből állítottuk elő a kőterveket. Ez a módszer, az épület szigorú geometriai pontossága, szerkesztettsége miatt igen jól bevált. Természetesen a díszítő faragványok modellezése már szétfeszítette volna a rendelkezésre álló gép és program korlátait – de igazából szándék sem volt rá. A modell jelen állapotában az ornamenseket befoglaló formákkal közelítettük, ami a valóságban is létező fázis: a kőfaragó általában ilyen állapotban adja át a követ a kőszobrásznak.
Képek
A terv elkészülte után fölmerült, hogy a többszáz munkaórát képviselő térbeli modellről készüljenek fotorealisztikus képek is.
Hasonló képek többnyire azzal a céllal készülnek, hogy egy terv várható jövőbeli képét mutassák.
Erre jelen esetben nincs szükség, hisz a modell eredetijéről számos fotó érhető el – így inkább
máshol nem látható képeket próbálok mutatni az épületről: részleteket, melyek magasságuk és helyzetük alapján hétköznapi halandó számára láthatatlanok, illetve több kősort átfogó és megbontó (a valóságban soha nem létezett) beállításokat, ahol torony építésének fázisai "egymásra csúsztatva" szemléltetik a torony tektonikáját, köveinek egymásra épülését.
Strommer László
|