Gyakran ismételt kérdések a kurzusfelvételről

  1. Mi határozza meg, hogy valaki bekerül-e egy adott kurzusra?
  2. A Neptunban jelenleg csak a jelentkezési sorrend alapján lehet meghatározni, hogy ki kerüljön be a kurzusra.

    Aki egy kurzusnál a felvehető létszámon belüli listán van és lejelentkezik, majd újra visszajelentkezik, az a jelentkezési lista végére (esetleg várólistára) kerül.

  3. Történik-e létszámemelés egy adott kurzuson?
  4. Számítógépes tárgyaknál a laborok maximális befogadóképességére, azaz 20 főre nyitunk meg minden kurzust, ezután létszámkorlátot már nem emelünk. (Kivételt képeznek azok a kurzusok, amelynek oktatói ehhez külön hozzájárulnak.)

    Ábrázoló geometriából általában 20 főre nyitjuk meg a kurzusokat. Indokolt esetben – azaz ha már minden kurzus betelt vagy a várólistás hallgatók átjelentkezésével betelne – a létszámkorlátot a gyakorlati terem maximális befogadóképességéig (általában 25-30 fő) megemeljük.

  5. Hogyan juthatok be várólistáról egy adott kurzusra, ha nincsen létszámemelés?
  6. Ha lejelentkezik a kurzusról hallgató és a várólistán Ön sorrendben a következő, vagy ha egy hallgatótársával kurzuscserét hajt végre.

  7. Mi a kurzuscsere menete?
  8. A kurzuscsere fórumaként a tanszék Facebook oldalán korábban minden tárgyhoz létrehoztunk egy-egy eseményt. Ezt nem igazán használták a hallgatók. Ezért azt javasoljuk, hogy a kurzuscserét közösségi oldalakon, vagy a Hallgatói Képviselet által üzemeltetett [Tanulmány] levlistán egymás között beszéljék meg, a kurzusfelvétel lezárása után a cserét a Neptunban a tnaszék adminisztrálja.

  9. Indít-e a Tanszék új kurzust kötelező tárgyból?
  10. Minden esetben, ha azt a hallgatói létszám indokolja – azaz minden kurzus betelt vagy a várólistás hallgatók átjelentkezésével betelne.

  11. Indít-e a Tanszék új kurzust kötelező tárgyból keresztféléven?
  12. Általában igen, ha azt a hallgatói létszám indokolja, – azaz ha minden kurzus betelt vagy ha a várólistás hallgatók átjelentkezésével betelne – valamint ha a terem- és oktatói kapacitás lehetővé teszi.

  13. Kötelező tárgy esetén miért nem annyi kurzust indít a Tanszék, hogy biztosan minden hallgatónak legyen helye?
  14. A jelentkezési időszak előtt megpróbáljuk az előkövetelmények teljesítésének vizsgálatával felmérni, hogy hány hallgató várható egy adott tárgyból. Pontos számot azonban nem tudunk megállapítani, ezért egy becsült várható létszámra határozzuk meg a kurzusok számát.

  15. Mi a teendő, ha kötelező tárgy esetében óraütközésem van?
  16. A kari órarend, valamint annak alapján a tanszéki órarend úgy kerül kialakításra, hogy a mintatanterv szerint haladóknak kötelező tárgyaik esetén ne legyen óraütközése, vagy az többféle módon is elkerülhető legyen. Ezt az elvet keresztféléves tárgyaknál is próbáljuk érvényesíteni – a mintatanterv szerint különböző évfolyamra eső tárgyak ütközését azonban nem lehet kizárni.

    Ez azt jelenti, hogy ilyen esetekben a Hallgató tudja az óraütközést megszüntetni kurzuscserével, a kötelező tárgyak kurzusainak átszervezésével vagy esetlegesen nem kötelező tárgy kurzusának leadásával. A kurzuscsere lehetősége óhatatlanul igényli azon hallgatók társaik iránti lojalitását, akik egy adott tárgy kurzusait különböző időpontokban is fel tudnák venni.

  17. Indít-e a Tanszék új kurzust szabadon/kötelezően választható tárgyból?
  18. Amennyiben a tárgy összes kurzusa betelt, és azok várólistáján összesen legalább másfélszer-kétszer annyi hallgató van, mint a kurzusok maximális létszáma, a terem- és oktatói kapacitás függvényében megvizsgáljuk annak lehetőségét, hogy új kurzust indítsunk. Sok esetben azonban oktató hiányában nem tudjuk ezt megtenni.

    Azért csak ilyen magas túljelentkezés esetén foglalkozunk az új kurzus indításának kérdésével, mert figyelembe kell vennünk a regisztrációs héten lejelentkezők várható számát, valamint azt is, hogy vannak olyan hallgatók, akik félév közben „feladják” a tárgy teljesítését, így esetlegesen „kiürítve” a kurzust és elvéve a helyet más, a tárgy iránt érdeklődő hallgatóktól.

  19. Hogyan értesülhetek arról, hogy a Tanszék új kurzust indít egy adott tárgyból?
  20. Új kurzus indításának tényét és időpontját a Tanszék honlapján és a Tanszék Facebook oldalán, a tárgyhoz létrehozott eseménynél is közzétesszük, valamint a várólistás hallgatókat a Neptunon keresztül értesítjük.

  21. A Tanszék miért nem annyi kurzust indít egy adott szabadon/kötelezően választható tárgyból, hogy biztosan minden hallgatónak legyen helye?
  22. A korábbi évek tapasztalata, valamint a Tanszék Facebook oldalán a tárgyhoz létrehozott eseményre történő jelentkezés alapján próbáljuk megbecsülni egy adott tárgy esetén a jelentkezők várható számát. Természetesen igyekszünk annyi és olyan kurzust indítani, amennyire és amelyre várhatóan igény van – de figyelembe kell vennünk a termek és oktatók kapacitását, illetve a regisztrációs héten lejelentkezők (a tapasztalatok szerint sajnos elég magas) számát is.

  23. A jelentkezési időszak lezárulta után sem kerültem be a kívánt szabadon/kötelezően választható tárgy egyik kurzusára sem. Mit tehetek?
  24. Választható tárgyaink minden évben, többségükben az őszi és a tavaszi félévben is indulnak, így elvégzésükre a későbbiekben is lesz lehetőség.

  25. Utolsó éves vagyok, de még mindig nem tudtam felvenni a kívánt szabadon/kötelezően választható tárgyat. Mit tehetek?
  26. A Neptun sajnos továbbra sem ad lehetőséget arra, hogy a jelentkezők között rangsort állítsunk fel, emiatt a Tanszék lehetőségei korlátozottak. Nagyon indokolt esetben a Neptunon beadott utólagos tárgyfelvételi kérelemmel be lehet kerülni a kívánt kurzusra.

  27. Ha vállalom, hogy hozok laptopot az órákra, akkor bekerülhetek-e a várólistáról a kívánt szabadon/kötelezően választható tárgyra.
  28. Korábbi félévben kísérleti jelleggel bevezettük ezt a lehetőséget.

    Az adminisztrációval számos probléma adódott, ami félreértésekre is okot adott, valamint oktatóinknak sajnálatos negatív tapasztalatai voltak az órákon:

    Ezek alapján a laptopos óralátogatást nem tartjuk jó megoldásnak, a lehetőségét csak nagyon kivételes esetben (megfelelő indokkal, külön kérvénnyel, utólagos tárgyfelvétellel) támogatjuk.