Építész-informatika 1 

Szélsőérték-keresés

 IT alkalmazások 

Valid HTML 4.01 Tr.


Egy épülő csarnok keresztmetszete a következő harmadfokú függvénnyel írható le. Ábrázoljuk ezt, és azt ezt érintő [0,0] középpontú félkört.

A harmadfokú függvény képlete:

A félkör sugarát növelve „hozzáér” a függvényhez – pontosabban a függvény azon pontjához, amely a legközelebb esik az origóhoz. Ezen érintési pont origótól való távolsága adja a keresett félkör sugarát.



1. A harmadfokú függvény

Ez a feladatrész megegyezik az előző feladat első felével, így akár azt is folytathatjuk ↷, utána előreugorva a kör rajzolásához.

1.1 Előkészítés, paraméterek megadása

1.2 Értelmezési tartomány értékeinek (x) számítása

Mivel a függvény szimmetrikus, érdemes páros számú (2n) szakaszra osztani.

1.3 Értékkészlet (y) számítása


2. A félkör

A harmadfokú görbe esetén x szerint számoltuk az y értékeket egyenletes Δx lépésköz mellett. A félkör esetén ez a megoldás nehézkes és pontatlan lenne, így pontjainak x és y értékekét β függvényében számoljuk, az osztásspontokhoz tartozó középponti szöget egyenletesen léptetve.

A félkör paraméteres egyenletrendszere (ha a középpontja [0,0]):
x = r · cos β
 y = r · sin β,
ahol 0 ≤ β ≤ π


2.1 Előkészítés, paraméterek megadása

Mivel az r az angol Excelben a sort jelenti (és ezért nem használható névként), nevezzük a sugarat rᵨ-nek.

Jelen esetben a 0 és π- közötti tartományt kell felosztani 2n részre, minden osztáspontban kiszámítva β aktuális értékét.

2.3 Osztáspontok számítása

A félkör osztáspontjainak x és y értékei β függvényében számolhatók.


 3. Ábrázolás  

3.1 Első görbe

3.2 Második görbe


 4. Az érintő kör sugara 

A függvény tetszőleges pontjának távolságát origótól vett távolsága meghatározható (d²=x²+y²). Ennek révén felírható egy újabb függvény, ahol y a fenti harmadfokú függvényünk. Ennek az új függvénynek a minimumértéke az érintő kör sugara. Egy folytonos függvény helyi szélsőértéke (minimuma vagy maximuma) olyan pontban lehet, amelyben a differenciálhányados zérus, vagy nem létezik (például végtelenné válik). Geometriai értelemben a függvény szélsőértéke ott van, ahol a függvény meredeksége (az adott pontban rajzolt érintőjének meredeksége) zérus, illetve azon két pont között, ahol a meredekség előjelet vált.

4.1 Origótól való távolság

4.2 Szélsőérték meghatározása

A kiszámított távolság-értékek közül a legkisebbik kiválasztásához írjuk be az rᵨ cellába a =MIN(G5#) képletet!

Pontosabb értéket n növelésével, a Solverrel, vagy egyedi Visual Basic modullal számíthatunk.


 5. Szélsőérték meghatározása Solverrel 

A Solver egy telepíthető modul, mely iterációval határozza meg a szélsőértéket.

Amennyiben már aktiválva van, a Solver-t az AdatokData menüben a Solver ponttal érhetjük el. Ha itt nem szerepel, próbáljuk meg betölteni: Office Súgó

Minimumértéket keresünk, ezért kattintsunk a Cél: sorban a Min választógombra!
A Célérték beállítása mezőbe írjuk be az rᵨ cellahivatkozást: e cella minimumértékét keressük.
A Változócellák módosításával mezőbe írjuk az xs cellahivatkozást – e cella értékét fogja variálni a Solver.
Végül nyomjuk meg a gombot!

A keresett érték pontossága a Solver Beállítások párbeszédablakban beállított paraméterektől függ – most elfogadhatjuk az alapértékeket.

Ha sikeres a keresés, akkor a A Solver eredményei párbeszédablak jelzi, hogy a Solver talált egy (lehetséges) megoldást, amelynél minden megszorítás és optimálási feltétel teljesült, és ekkor választhatunk, hogy megtartjuk a talált értéket (A Solver megoldásának megtartása), vagy visszatérhetünk az eredeti értékekhez (Eredeti értékek visszaállítása).

Amennyiben a Solver nem talál a megszorításoknak és az optimálási feltételeknek teljesülő megoldást, A Solver nem talált létező megoldást üzenet jelenik meg.

A megoldás vizuális ellenőrzésére érdemes a szélsőérték-kereséssel kapott pont megjelenítése pontként, vagy pl. az origóval összekötött szakaszként.


Irodalom:

Egy lehetséges megoldás ↷.


BME Morfológia és Geometriai Modellezés Tanszék